Jak vybrat tu pravou kroniku

Rozhodli jste se, že budete psát kroniku? Skvělé!

Avšak aby pořízená kronika splnila vaše očekávání, potřeby a plány, je nutné nejdříve rozhodnout, který typ je pro vás ten pravý.

Jak vybírat kroniku

Kronik je několik druhů. Knihaři to takhle vymysleli, aby co nejvíce vyšli vstříc potřebám pisatelů a kronikářů.

Výběr druhu kroniky se odvíjí od toho, jakým způsobem budete své události zachytávat. Budete jen psát nebo kreslit rukou? Chcete texty prokládat fotografiemi, vstupenkami, apod.? Nebo naopak vůbec nechcete vzít pero do ruky, ale píšete v počítači? Pro všechny způsoby se najde perfektní řešení.

Typy kronik

Tradiční způsob zaznamenávání je zápis rukou. Pro tento účel se hodí nejlépe kronika pro ruční psaní, respektive kronika s pérovým hřbetem. Ty jsou navrženy tak, aby se knižní blok otevřel až ke hřbetu a mohlo se do knihy lehce psát a následně v ní pohodlně číst. 

Tyto vazby nejsou vhodné pro vlepování fotografií ani jiných dodatečných dokumentů. Jistě máte zkušenosti, jak se kniha nebo deník nadouvá, když se do něj cokoliv vlepuje. Jedna nebo dvě fotografie se sice ztratí, ale víc už tam prostě nepatří. Trpí tím vzhled, trvanlivost knihy, ale i funkčnost (od poloviny kroniky nebo deníku se vám bude fakt zle psát a i čtení bude nic moc zážitek).

Na fotografiích níže jsou:

- Kronika pro ruční psaní, do které se lepily fotografie

- Stejný typ kroniky využívaný výhradně pro psaní rukou

Nafouklá kronika s fotografiemi                            Kronika napsaná rukou                                 

                         

Jiné to je, když chcete do kroniky jak psát, tak vlepovat dodatečné dokumenty. Nejčastěji jsou to fotografie, ale mohou to být různé jiné papíry, jako jsou jízdenky, vstupenky, ale i  lisované rostliny… prostě kdeco placatého, co vám připomene danou chvíli. Kroniky na fotografie jsou na to připravené proložením ve hřbetě. Nepopsaná nová kronika má hřbetní část jednou tak silnou, jako je knižní blok. Při použití se pak kronika v ideálním případě srovná (samozřejmě záleží na množství vlepovaného materiálu). Vázaná je většinou knihařskými šrouby, ale je možné ji svázat také napevno.

Na fotografiích níže jsou:
- Kronika filharmoniků s vlepenými fotografiemi a informacemi o koncertech a turné
- Nová Kronika pro fotografie

Kronika filharmonie                            Čistá kronika pro fotky

Jestliže vás ovšem psaní rukou ani lepení fotografií netěší, ale přesto chcete nebo musíte kroniku vést, můžete zvolit další způsob. Je jím kronika pro vytištění textu z počítače, neboli kronika se šrouby. Tyto kroniky jsou už hotové vazby s prázdnými listy, které jednoduše z knihy vyjmete a vložíte do tiskárny. Tisk můžete provádět průběžně. Knihu rozšroubujete, vyjmete potřebný počet listů, necháte potisknout a opět vrátíte, zašroubujete.

Na fotografiích níže jsou:
- Kroniky s vnějšími šrouby (otevřená a zavřená)
- Kroniky s vnitřními šrouby (zavřená a stojící)

Otevřená kronika na šrouby                            Kronika na šroubování         

 Kronika pro tisk z tiskárny                           Kronika s ukrytími šrouby

Rozměry kroniky

Dalším krokem při výběru je zvážení požadované velikosti knihy, a u některých typů i počet listů v knize. Je důležité si promyslet, kde budete s kronikou pracovat (na pracovním stole? na klíně?), jestli ji budete převážet (bude to cestovní deník?), kde bude uložená (je knihovna dostatečně velká?) a jak pevné má kronikář svaly. Věřte, že tlustá velká kronika bude pro starší kronikářku skutečně těžká.

 

Vzhled kroniky - jaký potah si zvolit

Nejen, že musíte vybrat, který typ kroniky je nejvhodnější, a jakou velikost bude ideálně mít, vybrat se musí i potahový materiál. Každý materiál má nějaké plusy, ale také mínusy. Vybírat můžete mezi běžným knihařským plátnem, pevnějším omyvatelným plátnem, knihařskou koženkou a pravou kůží.

Vlastnosti a rozdíly potahových materiálů, které při výběru hrají roli, jsou popsány níže:

  • Knihařské plátno - na dotek i na pohled působí velmi příjemně, vybírat se dá z velkého spektra barev. Nevýhodou je, že v případě znečištění se nedá jednoduše otřít. Po nějaké době může trochu zajít, získat určitou patinu nebo známky používání. Pokud však nebudete pokládat kroniku na znečištěný povrch a zabráníte sahání na ni umazanýma rukama, měla by se kronika zachovat v hezkých deskách řadu let. Zejména pokud bude opatřena ochranným pouzdrem.
  • Omyvatelné plátno - velmi kvalitní materiál, patří  mezi trvanlivější potahy. Má speciální povrchovou úpravu a tudíž se dá otírat vlhkým hadříkem. Je odolné vůči ošoupání a oděru. Má trochu lesklý povrch. Výrobce potahů nabízí bohužel jen omezenou barevnici. 
  • Knihařská koženka - vysoce kvalitní potah, který má zátěr na bázi vinylu, je tedy také otíratelný a pevný. 
  • Kůže - kůže je nejtrvanlivějším materiálem. Při vhodném zacházení a údržbě vydrží ve velmi dobrém stavu dlouhá léta. Při používání získává kožená kronika patinu, což je charakteristický efekt, který vzniká kombinací opotřebení, kontaktu s rukama a prostředím. Jednou z nevýhod může být vyšší pořizovací cena kroniky. Toto je způsobeno nejen vysokou cenou samotné kůže, ale také náročnějšími požadavky na zpracování desek nebo celé vazby.

 

Je vhodné objednat také ochranné pouzdro?

Pro zvýšení trvanlivosti a bezpečného uchování kroniky se doporučuje nechat vyrobit společně s kronikou i ochranné pouzdro. U kožených kronik je to považováno za samozřejmost. 

Nabízíme dva typy pouzder - jednodušší zasunovací a více ochranné kazetové pouzdro. Zpravidla se potahují do stejného nebo barevně korespondujícího potahového materiálu.

Na fotografiích níže jsou:
- zasunovací pouzdra s kronikami
- Kazetové pouzdro v uzavřeném a otevřeném stavu (kožená kronika uvnitř)

Zasunovací futrál                           Pouzdra a kroniky

Kazetové pouzdro                            kožená kronika v kazetovém pouzdru

Kdy svou kroniku můžete dostat

Kroniky se snažíme odesílat co nejdříve. Jelikož nabízíme velké množství variant potahů, velikostí a typů kronik, a protože jsme malá lokální dílna, nemůžeme mít všechny kroniky připravené k odeslání. Většina kronik je tedy na objednání. Podle typu kroniky může být odeslána v rozmezí 2 - 4 týdnů, resp. u speciální kroniky s pérovým hřbetem to může trvat až 2 měsíce.

Ovšem i kroniky, které jsou už vyrobené nebo rozpracované, odesíláme s několikadenním zpožděním. Je to kvůli finální personalizaci - ražbě dle požadavků. U kronik na fotografie a kronik na šrouby se jedná o zdržení v řádu jednotek dnů (podle aktuální kapacity v dílně), u kronik pro ruční psaní a u kroniky s pérovým hřbetem se jedná o delší dobu z důvodu technologického postupu navazujícího na ražbu.

Potřebujete další informace?

V tomto příspěvku jsem se snažila ve stručnosti poradit při rozhodování, jaký typ, velikost a vzezření kroniky zvolit. Podrobnější podklady přidám v dalších příspěvcích, případně ráda poradím po telefonu nebo e-mailem.

Věřím ale, že už tyto informace vás přesvědčí, že se není čeho obávat, a že psaní kroniky máte na dosah.