Ražba, neboli zlacení

Co je to ražba

Pro zdobení knižních desek se používá několik technik, nicméně tou nejčastěji používanou v běžné zakázkové knihařině je ražba za tepla. V tiskárnách a velkých provozech se tato technika označuje jako termoražba, drobní knihaři nejraději používají název zlacení. Provádí se buď ručně, zejména při uměleckém zpracování knižní vazby, nebo s použitím zlaticího lisu tzv. zlatičky, a to při běžné, zakázkové výrobě.

Ruční zlacení

Pro umělecké ruční zlacení se používají různé filety, tlačítka, mosazné písmo v ručním svěráku apod. Tyto nástroje se postupně nahřívají a následně vtlačují do zdobeného povrchu. Pokud má být ražený text zlatý, používá se zlatá fólie, ze které se zlatá barva přenese na zlacený povrch. U hodnotných a uměleckých zakázek se může použít pravé lístkové zlato. U ručního zlacení je nutné mít velmi jistou, pevnou a zároveň citlivou ruku.

Na fotografiích níže jsou:

- vysázený text v ručním svěráku

- filety a tlačítka pro ruční zlacení

                            Filety a tlačítka pro ruční zlacení  Vysázený nápis v ručním svěráku  

Strojní zlacení pomocí zlatičky

V řemeslných knihařských dílnách se dnes většinou používají pro zlacení a ražbu zlatičky. Zlatičky, zvané též zlaticí lisy, umožňují za pomoci tepla a tlaku přenést text nebo ornament do zdobeného povrchu. Knihaři používají starší typy, ke kterým je ovšem nutné mít sady písmen nebo raznice. V copycentrech využívají digitální zlatičky, které pracují s elektronickými podklady pro ražbu, nicméně výsledek je nesrovnatelný s tradiční ražbou.

Více o zlacení najdete v dalším článku zde.

Zajímá vás více o zlacení? Podívejte se na ukázku sazby a ražby a určitě si přečtěte také další blogové články.

Na fotografiích níže jsou:

- svěrák v hlavě zlatičky / zlaticího lisu

- jiné nastavení hlavy a svěráku

Ražba nápisu Svatební kniha                            Ražba přes fólii